Ustawa Deweloperska

Najpewniej niemal każda polska rodzina marzy o samodzielnym lokum. Problem w tym, że nie każdą na nie stać. Będziemy próbowali to zmienić.
Jak mantrę powtarzamy, że na Zachodzie, jeśli kogoś nie stać na własne mieszkanie albo nie chce go mieć, może zamieszkać w czynszówce. Polski paradoks polega na tym, że rośnie grupa młodych Polaków, których nie stać ani na kupno własnego mieszkania, ani nawet na najem.
Dlatego w ubiegłym roku "Gazeta Wyborcza" i serwis ekonomiczny Wyborcza.biz zainicjowały akcję "Mieszkania dla młodych", która ma uświadomić rządzącym, że powinni się skupić na budowaniu rynku wynajmu z prawdziwego zdarzenia (raporty, opinie, komentarze oraz forum dyskusyjne są na stronie internetowej: wyborcza.biz/mieszkania).
Kontynuacją tej akcji będzie konferencja, którą wspólnie z firmą Home Broker organizujemy 17 kwietnia w naszej redakcji. Liczymy, że zainaugurujemy w ten sposób publiczną debatę na temat sytuacji mieszkaniowej Polaków. Może efektem tego typu debat będą rozwiązania, dzięki którym każda polska rodzina będzie mogła sobie pozwolić na samodzielne lokum.
W czasie tej konferencji spróbujemy ocenić m.in., czy do tego celu przybliży dopłata do kredytu na zakup nowego mieszkania w ramach zapowiadanego przez rząd od przyszłego roku programu "Mieszkanie dla młodych". Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej ocenia, że do 2020 r. dopłaty mogą pochłonąć blisko 8 mld zł. Skąd rząd weźmie tyle pieniędzy? Resort wyjaśnia, że z oszczędności, które przyniesie likwidacja od 2014 r. częściowego zwrotu VAT za materiały budowlane użyte do budowy i remontów domów oraz mieszkań (tego typu preferencja podatkowa kosztuje budżet ok. 1 mld zł rocznie).
Ale czy tych pieniędzy nie można by wydać w bardziej sensowny sposób? Stowarzyszenie Zachodniopomorskie Tebeesy zwróciło się do prezydenta Bronisława Komorowskiego z prośbą o wsparcie idei przywrócenia programu budowy mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszach (Społeczne Mieszkania Czynszowe). Chodzi o to, by część pieniędzy zaoszczędzonych na likwidacji zwrotu VAT mogła być przeznaczona na dopłaty do budowy czynszówek.
W czasie konferencji zapytamy też ekspertów i deweloperów o przyszłość komercyjnego budownictwa na wynajem. Podaż tego typu mieszkań najpewniej szybko by wzrosła, gdyby prywatni inwestorzy zaangażowali się w finansowanie budowy czynszówek, zwłaszcza w rejonach głównych skupisk miejsc pracy. Pytanie, co zrobić, żeby tak się stało? Eksperci są zgodni, że na przeszkodzie stoi m.in. ustawa o ochronie praw lokatorów. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przygotowało poprawki, które mają umożliwić firmom skorzystanie z zasad najmu okazjonalnego. Taki inwestor mógłby łatwo pozbyć się lokatora w sytuacji, gdyby przestał płacić czynsz lub nie chciał się wyprowadzić z mieszkania. Ale czy to wystarczy, by nabywaniem mieszkań w celu czerpania zysków z najmu zainteresowałyby się np. fundusze inwestycyjne?
Nie mamy wątpliwości, że mieszkania mogłyby być tańsze, gdyby udało się radykalnie ograniczyć biurokrację towarzyszącą tego typu inwestycjom. Polski Związek Firm Deweloperskich przedstawi swój raport na ten temat. Tymczasem nad zmianami prawnymi pracuje już od kilku miesięcy komisja kodyfikacyjna prawa budowlanego przy ministrze transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Dowiemy się, na jakim etapie są te prace i w jakim zmierzają kierunku.
Przypomnijmy, że ponad pięć lat temu premier Donald Tusk obiecał radykalną deregulację budownictwa (w exposé zapowiedział: "Stworzymy takie warunki, żeby Polacy mogli budować na tańszych gruntach budynki mieszkalne bez zbędnych formalności i kosztów, bez dziesiątków decyzji urzędniczych i niepotrzebnej zwłoki").
Jednak niższe ceny nowych mieszkań to jedno. Ich zakup powinien być obarczony jak najmniejszym ryzykiem. To ryzyko spadło, dzięki obowiązującej od blisko roku ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Jednak deweloperzy skarżą się na dodatkowe koszty wynikające z tej ustawy, które mogą spowodować wzrost cen mieszkań. W czasie konferencji przyjrzymy się tej sprawie.
Co ważne, opinii ekspertów i deweloperów będą mieli okazję wysłuchać zaproszeni przez nas przedstawiciele Sejmu, Kancelarii Prezydenta RP i rządu.
« lista porad