Ten serwis używa plików Cookie - więcej X

Szukaj ofert

Napisz do nas

Newsletter

Porady i artykuły

Budowa domu

Budowanie domu to duże przedsięwzięcie,  warto podzielić go na poszczególne etapy. Pierwszy etap to oczywiście sama decyzja odnośnie lokalizacji i kupno działki. Drugi etap jest zdecydowanie mniej interesujący - są to wszystkie formalności, które musimy załatwić przed budową domu.

Krok 1 - uzyskanie wypisu z planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy
Pierwszy krok to sprawdzenie, czy w gminie gdzie zamierzasz budować dom, jest przygotowany aktualny plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli jest i Twoja działka należy do obszarów budowlanych, wtedy wystarczy udanie się do Wydziału Architektury Urzędu Gminy i złożenie wniosku o aktualny wypis z planu zagospodarowania przestrzennego.
Jeżeli natomiast gmina nie ma planu zagospodarowania. Wtedy do formalności przed budową domu należą po pierwsze złożenie wniosku w Wydziale Architektury Urzędu Gminy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy terenu (WZT). Przed tym jednak musisz mieć wybrany projekt domu. Do kolejnych kroków potrzebujesz też kopię mapy zasadniczej, którą dostaniesz w Wydziale Geodezji Urzędu Gminy.
Kolejnym krokiem jest zwrócenie się do zakładu gazowego (jeżeli chcemy mieć gaz i są możliwości podłączenia), energetycznego i wodno kanalizacyjnego o wydanie warunków technicznych dostawy mediów. Musisz też zgłosić się do zarządu drogi o wydanie oświadczenia o możliwości połączenia działki z drogą publiczną.
Przed dalszymi krokami przygotowań przed budową domu musisz skompletować wymagane dokumenty, takie jak  wyrys  z mapy ewidencyjnej gruntu, wypis z rejestru gruntów dla działki własnej i sąsiednich oraz przygotować charakterystykę budowanego obiektu - obrys budynku z planowanym usytuowaniem na działce. Krok 2 – wybór projektu domu i wykonanie projektu budowlanego
                                                                                                                                                 Przede wszystkim należy zwrócić się do geodety, który sporządza mapę sytuacyjno-wysokościową dla działki budowlanej. Mapa ma skalę 1:500 i jest przeznaczona do celów projektowych.
Kolejnym krokiem, jeżeli tego wcześniej nie wykonałeś, jest wybór i zakup lub wykonanie projektu domu. Z samym projektem należy się wybrać do architekta z odpowiednimi uprawnieniami, który wykona adaptację projektu czyli projekt zagospodarowania działki na mapie sytuacyjno-wysokościowej oraz dostosowanie projektu architektoniczno-budowlanego do warunków Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunków Zabudowy Terenu, do warunków na danym terenie. Architekt ponadto dostosuje fundamenty budynku do warunków gruntowo-wodnych (do czego powinno się wykonać badania geologiczne), zaprojektuje trasy przyłączenia mediów oraz wjazd na działkę.
Jeżeli jest taka potrzeba, to architekt może dokonać zmian w zakupionym projekcie. Na tym etapie projektu budowy domu należy też uzgodnić projekt zagospodarowania działki z zakładem energetycznym, wodociągowo-kanalizacyjnym, gazowniczym. Gdy mamy już projekt budowlany kolejnym krokiem jest uzyskanie pozwolenia na budowę domu. Do uzyskania pozwolenia potrzebne są następujące dokumenty: 4 egzemplarze projektu budowlanego wraz ze wszystkimi ustaleniami, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, decyzja o warunkach zabudowy terenu lub wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (jeżeli jest), wypis z rejestru gruntów dla działki własnej i sąsiednich, warunki techniczne dostawy mediów, decyzja o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej (jeżeli jest wymagana).
Z tymi dokumentami udajemy się do wydziału architektury i budownictwa starostwa powiatowego i składamy wniosek o pozwolenie na budowę. W ciągu 65 dni musimy otrzymać decyzję.

Gdy mamy już pozwolenie na budowę domu musimy powiadomić jeszcze Starostwo Powiatowe o zamiarze rozpoczęcia robót budowlanych z wyprzedzeniem 7 dni, dołączając oświadczenie kierownika budowy o przyjęciu obowiązków.
Rozpoczęcie budowy domu rozpoczyna się od geodezyjnego wytyczenia obiektów, wykonania niwelacji terenu , zagospodarowania terenu budowy wraz z budową obiektów tymczasowych i wreszcie wykonania przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy. Należy założyć dziennik budowy - urzędowy dokument przebiegu robót, zdarzeń i okoliczności w czasie budowy domu. Budowa domu od kupna działki do wprowadzenia się zazwyczaj zajmuje kilkanaście miesięcy. Więc aby łatwiej się we wszystkim połapać wprowadzone zostały etapy budowy. Nazwy tych etapów są też często wykorzystywane przez fachowców, więc warto wiedzieć co one oznaczają.


Etapy budowy domu:                                                                                                             Etap 0 budowy domu - formalności
W tym etapie znajdują się wszelkie formalności wymagane do budowy domu , takie jak warunki przyłączenia, projekt domu ,projekt instalacji ,mapki sytuacyjne itp.Etap 1 - stan zerowy
Stan zerowy obejmuje ewentualne wyrównanie działki, wykopanie i przygotowanie fundamentów i drenażu. Tu też wliczamy izolację fundamentów oraz zalanie fragmentów instalacji wodno kanalizacyjnej w fundamentach.
Etap 2 - stan surowy otwarty
Dom w stanie surowym otwartym ma już ściany zewnętrzne i wewnętrzne, stropy, schody, więźbę dachową i pokrycie dachowe, ewentualne okna dachowe i rynny.
Etap 3 - stan surowy zamknięty
Stan surowy zamknięty kończy się wykonaniem stolarki okiennej i wstawieniem drzwi zewnętrznych i garażowych.
Etap 4 - stan deweloperski(stan do wykończenia)
Stan deweloperski obejmuje ocieplenie ścian i poddasza, przyłącza i instalacje wewnętrzne, tynki i wylewki oraz często dojazd do garażu i ogrodzenie.
Etap 5 - stan pod klucz(stan do zamieszkania)
Dom w stanie pod klucz jest już gotowy do wprowadzania się. Zawiera posadzki, pomalowane ściany, kafelki, gniazdka i inne elementy wykończenia wnętrz, a także odbiorniki takie jak wanna ,umywalki, baterie, muszla klozetowa ,sedes itp.  


« lista porad

Nasi partnerzy

  • Pronetix

Full House Nieruchomości

45-057 Opole
ul. Ozimska 9-11/11
tel. +48 603 794 236
biuro@fullhouse.opole.pl
Jeśli na naszej stronie nie znajdziesz tego czego szukasz to kliknij na "zleć szukanie" - będziemy szukać za Ciebie według Twoich wytycznych!